Ομάδα Εργασίας 4. Οι επιδράσεις και οι επιρροές του Mozart – Ζωγραφίζοντας τις μουσικές του Mozart

Τίτλος Ζωγραφίζοντας τις μουσικές του Mozart
Θεματική ενότητα ομάδας 4.  Οι επιδράσεις  και οι επιρροές του Mozart
Χρονική περίοδος υλοποίησης Α΄ Τετράμηνο Σχολικού Έτους 2011-12
Ομάδα Εργασίας ΤΑ ΜΟΤΣΑΡΤΑΚΙΑ!

ΜΕΛΗ ΟΜΑΔΑΣ:

ΚΑΡΑΟΥΛΗ ΗΛΙΑΝΑ

ΚΟΘΡΗ ΜΑΡΘΑ ? ΓΕΩΡΓΙΑ

ΚΟΛΟΒΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ ? ΕΙΡΗΝΗ

ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΟΡΕΣΤΗΣ

Υποστηρικτικό Υλικό Βιβλιογραφία και έρευνα στο διαδίκτυο
Περίληψη Ερευνητικής Έκθεσης Ο Μότσαρτ ανήκει στους μουσικούς της κλασσικής περιόδου, η οποία ξεκίνησε περίπου το 1750 και τερματίστηκε μεταξύ του 1810-1830. Έτσι, αυτός όπως και οι υπόλοιποι μεγάλοι μουσικοί της κλασσικής περιόδου (Μπετόβεν, Χάυδν κλπ) παρουσίαζαν πολλά κοινά χαρα-κτηριστικά – στοιχειά στα έργα τους λόγω της επιρροής που ασκού-σανε πάνω τους προγενέστεροι μεγάλοι συνθέτες της Μπαρόκ περιόδου με σημαντικότερη αυτή του Μπαχ. Στην εργασία αυτή οι μαθητές αναπτύσσουν την επιρροή που δέχτηκε ο συνθέτης από σύγχρονούς του μουσικούς, όπως και ποιους σύγχρονούς του επηρέασε με τη σειρά του.